طراحی نمای خارجی ویلا و تهیه نقشه های اجرایی نما

نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می باشد. استفاده ترکیبی از چوب (ترموود) یا آجرنما یا سنگ های کوهی در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد. استفاده از سقف شیبدار و شیب بندی و هدایت آب باران به شکل اصولی، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه در طراحی نمای ویلا می بایستی جزو فاکتورهای کلیدی طراحی نمای ویلا قرار بگیرد.

در سالیان اخیر استفاده از سنگ تراورتن در نمای خارجی ویلا رواج زیادی پیدا کرده و با درخواست های زیادی از طرف کارفرماها برای نماهای تمام سنگ تراورتن مواجه هستیم ولی ترجیح به استفاده از سیمان است. اساسا در تعریف، ویلا یک ساختمان ساده و محلی برای دوری جستن از شلوغی شهر و آرامش گرفتن از محیط است. طبعا یک ساختمان ساده بایستی یک نمای ساده داشته باشد.
طراحی نمای ویلا
نمای شلوغ و پیچیده و سنگین با جزئیات بالا نمای ویلایی نیست. متاسفانه شمار زیادی از کارفرمایان پروسه لوکس کردن ویلا رو از مسیر شلوغ کردن و جزئیات اضافه کردن در ویلا یا ایجاد کردن فرم های عجیب و نامتعارف دنبال می کنند و متاسفانه تعداد قابل توجهی از طراحان هم به این رویه دامن میزنند و نتیجتا ما با ساختمان هایی مواجه می شویم که پس از صرف منابع بسیار زیاد هیچ تناسبی با محیط اطراف خود ندارند. به نظر نگارنده این مطلب، سادگی اساس کار طراحی ویلاست. ویلا بایستی ساده باشد. سادگی در پلان، سادگی در نما، سادگی در محوطه.

توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می باشد.نمای ایده آل ویلا نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه نیز در این مرحله طراحی می گردد.
طراحی نمای خارجی ویلا
در نهایت نقشه فاز 2 نما (نقشه های اجرایی نما) با جزئیات کامل ترسیم گردیده و همراه با آلبوم عکس های 3 بعدی نما تهیه می گردد.